شرکت روغن صنعت آروشا مرکز فروش روانساز ، روغن صنعتی ، گریس ، مواد شیمیایی
شرکت روغن صنعت آروشا
فروش گریس و روغن های صنعتی

ولتاژ شکست روغن ترانس

ولتاژ شکست روغن ترانس
روغن ترانسفورماتور تازه دی‌الکتریک مطلوبی را دارد. که با توجه به استفاده‌ مداوم از ترانس به مرور زمان خواص دی ‌الکتریک آن‌ها ضعیف می شود . که برای بهبود وضعیت عایقی روغن ترانس در طول دوره کاری ترانسفورماتور، آلودگی های احتمالی ناشی از رطوبت و نیز روغن، باید با دستگاه تصفیه‌ روغن سیرکولاسیون و نیز تصفیه ‌شود. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تجهیزات شبکه‌های فشارقوی برق ترانسفورماتور قدرت می‌باشد. به دلیل این‌که ترانسفورماتور قدرت، در شبکه فشارقوی برق گران‌ قیمت‌ترین تجهیزات می باشد . مراقبت و حفاظت از آن لذا حائز اهمیت می‌باشد. در ترانسفورماتورهای قدرت مهم‌ترین خطاهایی که رخ می‌دهد، خطاهایی بوده که به سیستم عایق ترانس، مربوط است . از اصلی‌ترین عایق‌های ترانسفورماتور، روغن ترانسفورماتور مطرح می‌گردد.آزمون‌های روغن ترانس
ولتاژ شکست روغن ترانس
اسیدیته روغن ترانس
آب محلول در روغن
تانژانت دلتا
اندازه‌گیری مواد بازدارنده روغن
کشش سطحی روغن ترانس
گوگرد خورنده
گازهای محلول در روغن
pcb
فورفورال
دی الکتریک

مطابق استاندارد IEC60422 انجام آزمون‌های روغن بر روی کلیه‌ی ترانسفورماتورهای توزیع الزامی است و درصورتی‌که حادثه‌ای براثر عدم انجام آنان رخ دهد، بهره‌بردار ترانسفورماتور مسئول می‌باشد. نوع آزمون‌ها، مقادیر قابل ‌قبول نتایج تست و نیز فاصله زمانی انجام آزمون‌ها، بسته به ولتاژ و نیز توان ترانسفورماتور مختلف می‌باشد. یکی از اصلی‌ترین علل استفاده‌ی از روغن در ترانس قدرت عایقی بالای آن است. قدرت عایقی روغن ترانسفورماتور به‌اندازه‌ی زیادی به میزان رطوبت آن بستگی داشته . که با توجه به این موضوع، از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین‌کننده‌ی وضعیت عایقی روغن ترانسفورماتور، سنجش قدرت عایقی می‌باشد. وجود آب در داخل روغن ترانس موجب تضغیف خاصیت عایق روغن می شود. به‌عبارتی‌دیگر، ولتاژ شکست به‌اندازه مؤثر ولتاژ متناوب، که سبب شکست الکتریکی عایق روغن ترانس در فاصله‌ای مشخص می‌گردد، اطلاق می‌شود. استاندارهای آمریکایی و نیز اروپایی قوانین مشخصی را برای اندازه‌گیری ولتاژ شکست روغن ترانس دارا هستند.

اندازه ‌گیری ولتاژ شکست روغن ترانسفورماتور
نحوه‌ اندازه‌گیری ولتاژ شکست روغن ترانس ، را در ادامه توضیح خواهیم داد . این کار به کمک دستگاهی که ولتاژ فشارقوی متناوب در محدوده‌ی 100 کیلوولت تولید خواهد کرد، ولتاژ شکست روغن ترانس اندازه‌گیری می‌شود.

مراحل زیر برای اندازه‌گیری ولتاژ شکست روغن ترانس انجام می شود:
در ابتدا ظرف را از الکترود پر از روغن ترانس پر خواهند کرد. سپس به الکترودها ولتاژ متناوب، با تغییرات دامنه‌ای تقریباً برابر با 2 کیلوولت بر ثانیه اعمال می‌شود. منبع ولتاژ به شکل خودکار، بعد از شکست عایقی قطع می‌گردد. 5 بار این آزمون روغن تکرار می‌شود. و مقدار میانگین ولتاژ شکست روغن ترانس در 5 مرحله ثبت می‌شود‍. این آزمون، آزمون ولتاژ شکست روغن ترانس که از مهم‌ترین آزمون‌ها روغن ترانسفورماتور است، به این دلیل که کاهش استقامت عایقی، به پایین از مقادیر مناسب، سبب خطا بر روی ترانسفورماتور و نیز شکست عایقی ترانسفورماتور می‌گردد. یکی از مهم‌ترین دلایل سوختن ترانسفورماتورهای توزیع شبکه برق، کاهش ولتاژ شکست روغن ترانس است. به دلیل نقطه‌ی آتش پایین روغن ترانس و نیز نقطه‌ی اشتعال آن می‌تواند خطای ترانسفورماتور، با مشکلات ایمنی نظیر آتش‌سوزی همراه باشد. بر طبق استانداردهای ملی ایران و نیز استاندارد IEC، کلیه‌ی ترانسفورماتورهای با توان بیشتر از KVA 25، انجام آزمون‌های روغن الزامی می‌باشد . در صورت رخداد هرگونه خطایی و نیز آتش‌سوزی ترانسفورماتور، ازلحاظ قانونی مسئولیت آن بر عهده‌ی بهره‌بردار ترانسفورماتور است. لزا آزمون های روغن ترانس برای جلوگیری از بروز مشکل مهم می باشد. بنابراین آزمون ولتاژ شکست بایستی هر 5 سال حداقل در ترانسفورماتورهای توزیع برق و همین‌طور سالانه در ترانسفورماتورهای قدرت انجام شود.

جستارهای مرتبط

علمی و آموزشی

نتایج قرعه کشی

برنده 1 دستگاه 206

مهر سال 1400معرفی شرکت ها

رويدادها
جشنواره و قرعه کشی روغن صنعت

نمونه محصولات